תשתיות רשת ואינטרנט

תשתיות רשת בבית או בעסק הן חלק בלתי נפרד מחיינו. לכן, כל אחד מאתנו צריך לדעת כמה דברים בסיסיים אודותיהם, לשם בחירה והתקנה של מערכת נכונה בבית ואף לשם ייעול פעילות העסק. קיבצנו עבורכם כאן כמה דברים שחשוב לדעת בטרם בחירה והתקנה של תשתיות אינטרנט.

תפקידן הבסיסי של תשתיות האינטרנט

אין זה משנה אם מדובר בתשתית אינטרנט ביתית או עסקית, תפקידה הבסיסי של רשת האינטרנט הינו להעניק למשתמשים בה את האפשרות ליהנות מתקשורת חלקה, איכותית ומהירה, אשר תאפשר לכל המכשירים פעילות אינטרנט תקינה, לצד אפשרויות תקשורת עם מכשירים אחרים בארץ ובעולם.

בשביל טנגו צריך שניים

אם בעבר, רכישת מכשירים חדישים היה יכול להבטיח לכם (או כמעט להבטיח לכם) פעילות תקינה בעסק או בבית, כיום תשתית האינטרנט, בייחוד כשמדובר בעסקים גדולים אשר פריונן תלוי ביכולת העבודה היעילה ברשת, הם צד נוסף וחיוני לפעילות תקינה של הכשירים כולם.

תשתיות רשת ואינטרנט

לפני שבוחרים תשתיות רשת ואינטרנט, יש לקחת בחשבון כמה מאפיינים עיקריים של סוג הפעילות בבית או בעסק:

  • כמה זמן פעילות יש לכם על המחשב בכל יום? – עסקים ובתים פרטיים יכולים לכלול זמן עבודה או גלישה שונה על המחשב. זמן הגלישה משפיע על סוג תשתית הרשת אשר תצטרכו.
  • כמה מחשביםמכשירים צריכים לפעול במקביל? – כשמדובר בבית רגיל, בד"כ כמות המחשבים אשר יצטרכו לפעות במקביל לא יעלו על 3 (בד"כ כן, תמיד יש יוצאים מן הכלל) אולם, כשאר מדובר בעסק או בארגון וכד', יש לרוב מספר רב של מחשבים ומכשירים אשר פועלים במקביל באופן דיי שוטף. במקרה כזה, יש לדאוג לתשתיות רשת ואינטרנט אשר יוכלו לשאת בעומס הנדרש.
  • המרחק או טווח הקליטה של הרשת – טווח קליטה הוא נושא מאוד משמעותי, והוא קשור בקשר ישיר לתשתיות רשת ואינטרנט אשר תתקינו במקום. התקנתה של התשתית מלכתחילה צריכה להתחשב בכמות עמדות העבודה הקיימות במקום, הקומות השונות בבית (שכן, גם בבתים פרטיים יכולים מן נסתם להתקיים מפלסים שונים), רמת הקליטה הקיימת במקומות שונים (רמת הקליטה לא מושפעת בעיקר ממרחק פיזי, אלא גם ממיקום, למשל במקרה של מרתף).
  • בטיחות, פרטיות ומה שביניהם – אין צורך להסביר לכם מדוע תחום הבטיחות הינו משמעותי מאוד כיום. לא משנה אם מדובר במידע, סיסמאות, תמונות וכד', חלק ניכר מהחיים שלנו נמצאים או עוברים כיום ברשת, מאוחסנים בענן וכד'. לכן, בין אם מדובר בבית פרטי ובין אם מדובר בעסק, חשוב מאוד לדאוג לנושא הבטיחות מבעוד מועד. קיימים פתרונות אבטחה רבים שיכולים לסייע לעסקים כיום וגם לבתים פרטיים, בהתאם לשיקולי תקציב, אף גם לשיקולים אחרים.

והנה משהו שלא חשבתם עליו

עומס חשמלי הוא לא משהו שרבים מאתנו היינו חושבים עליו בדרך כלל בכל הנוגע לתשתיות רשת ואינטרנט. אולם, צריך לזכור ששוב – אנו חיים בעידן המודרני, בו כמעט כל עזר שאנו משתמשים בו ביומיום מחובר בצורה כזו או אחרת לחשמל. עומס של מכשירים רבים על מערכת החשמל בבית יכולה לגרור נזקים שונים, ישירים או עקיפים וכמו כן, יכולה לגרור האטה בפעילות הרשת וכד'. לכן, מומלץ לשים לב גם לעניין הזה.

ייעול הרשת הקיימת

ייעול תשתיות היא גם דבר שיש לעשותו מדי כמה זמן, על ידי אנשי מקצוע. בכל זאת, במקום להוסיף עוד ועוד מכשירים הביתה או לעסק על מנת לפתור את הבעיות הנובעות מגדילת העסק או הצרכים המשתנים של הבית, ניתן פשוט לבחון אופציות שונות לייעול טכנולוגי של התשתיות בבית, על ידי אנשי מקצוע כמובן.